דבר היו"ר והמנכ"ל

העשור האחרון סיפק לכיל, עובדיה ומנהליה כאחד, הזדמנות להפגין את יכולת הארגון, ללמוד תחומי עשייה חדשים, לשנות דפוסי חשיבה ולשפר את ביצועי החברה. בתקופה זאת התפתחה גם התודעה והאסטרטגיה של החברה בנוגע לאחריות תאגידית, החל מתרומה לקהילה וטיפול באירועים סביבתיים נקודתיים, ועד לתפישה כוללת המאגדת בתוכה מחויבות ועשייה יומיומית למען הסביבה והחברה בה אנו חיים.

לעשייה בתחום אחריות תאגידית-חברתית וסביבתית נדבכים שונים. הנדבך הראשון – כולל אסטרטגיה, תכנון ותשתית. נדבך מרכזי זה חייב את החברה לבנות מערכות לאיסוף וניתוח נתונים בתחום הסביבתי והחברתי, זאת בנוסף למערכות הפיננסיות הקיימות.

כלים אלה אפשרו לנו לערוך תהליך רב-שנתי של זיהוי, מיפוי וטיפול בסיכונים חברתיים, סביבתיים וכלכליים, שהיוו את הבסיס לקביעת אסטרטגיה ותכנון ארוך טווח. כיום, גם ההשפעות החברתיות והסביבתיות שלנו נמדדות ומנוהלות כיחידה בתאגיד.

בשנים האחרונות, הרחיבה כיל בצורה ניכרת את פעילותה מחוץ למדינת ישראל, בין היתר באמצעות רכישת חברות שמאפשרות לה לבסס את מקומה כאחת החברות המובילות בתחומה בעולם.

החברה שמה לה למטרה כי לצד כל פעילות, רכישה ופיתוח מוצר תבוא לידי ביטוי התפיסה האסטרטגית השמה דגש על אחריות חברתית וסביבתית.

רכישות בתחום הדשנים והדשנים המיוחדים מאפשרים לנו להציע לחקלאים ברחבי העולם פתרונות טובים יותר ומותאמי סביבה, המגדילים ומשפרים את היבול החקלאי בעולם והתורמים בכך לאספקת מזון לאוכלוסיית העולם הגדלה.

במגזר כיל מוצרים תעשייתיים, נרכשה החברה הגדולה בעולם בתחום מעכבי הבערה על בסיס זרחן, אשר מרחיבה את מגוון הפתרונות המוצעים על ידנו לשם הגנה על חיי אדם והגנת הסביבה מפני שריפה ובעירה מסיבות שונות.

כמו כן, הרחיב מגזר כיל מוצרים תעשייתיים את סל מוצריו בסדרת פתרונות ה-®Merquel. מוצר זה נותן מענה לבעיית זיהום הכספית הנפלטת מתחנות כח פחמיות ובכך מביא בשורה נוספת בפיתוח מוצרים לשירות האדם, עם תרומה מהותית לאיכות הסביבה.

פעילות זו וכמו גם פעילויות נוספות הנמצאות בשלבי פיתוח, מקיימות למעשה את חזונה של כיל לפיתוח מוצרים תוך שימוש בעקרונות ירוקים ברי קיימא, ושמירה על אחריות סביבתית ואחריות על המוצר – החל משלב הפיתוח, דרך היצור ועד תום חייו.

בנוסף, כיל רכשה חברה, שעיקר פעילותה הינה טיהור מים לשתיה ולתעשייה. בכך, מסייעת כיל בטיהור מקורות מים והפיכתם למים הרואיים לשתייה על ידי מיליוני בני אדם ברחבי העולם, ובעיקר בקרב אוכלוסיות מוחלשות במדינות מתפתחות ובמדינות עולם שלישי.

אין הדבר מקרי, זהו ביטוי לאסטרטגיה ארגונית מתוכננת ואנו גאים על כך. אנו מבטיחים כי ביחד עם שאר עובדי ומנהלי החברה נמשיך לפעול כך גם בשנים הבאות.

הנדבך השני של האחריות התאגידית הינו ביצוע ושינוי בפועל. כיל השקיעה בשלוש השנים האחרונות מעל מיליארד ש"ח לשם שינוי מהותי ומעשי בתחום הסביבתי.

אין אף חברה בישראל שהשקיעה סכום גבוה כל כך בתחום זה כמו כיל. ההשקעה הגדולה הזו אפשרה לעובדי כיל ומנהליה לפעול בעת ובעונה אחת בכמה זירות: מערכות אנרגיה זכו לשדרוג שהפחית בעשרות אחוזים את ההשפעה הסביבתית שלהן; הותאמו תהליכי ייצור כך שתוצרי לוואי שבעבר היוו פסולת הוחזרו למערך הייצור כמשאב; הותקן ציוד חדש ומתקדם במגוון מפעלים; אומצו נוהלים חדשים והוטעמו אמצעי בטיחות.

השינוי האסטרטגי שעברה החברה, במקביל להשקעה האדירה בתחום הסביבתי, הפכו את כיל לאחת החברות המובילות והמתקדמות בתחום האחריות החברתית והסביבתית: לדוגמא, השנה אנו מדווחים לראשונה בישראל, באופן וולונטרי, על טביעת הרגל הפחמנית של החברה במסגרת מהלך נרחב יותר, הכולל מיפוי של טביעת הרגל הפחמנית של מפעלי החברה ומוצריה.

חברת רותם אמפרט נגב, הוסמכה בהצטיינות על ידי ה-IFA,  או ה-International Fertilizers Assocation, בתחום אחריות ניהול חיי מוצר (Product Stewardship) והיא חברת הדשנים הראשונה בעולם שהוסמכה בהצטיינות על ידי הארגון.

התחלנו בתהליך ייחודי של הסמכת מפעלי כיל כמפעלים ירוקים. הואיל ואין תקן בנושא בישראל, ניסחה ואימצה החברה תקן פנימי למטרה זו.

כאן המקום לציין, כי כל התהליכים המצוינים לעיל, לא היו יכולים לצאת לפועל ללא המחוייבות והמקצועיות של ההון האנושי בחברה, קרי מנהליה ועובדיה.

אנו מבקשים לציין בסיפוק ובגאווה את ההתגייסות, המחויבות וההתמדה תוך השקעת מאמצים גדולhם בהתייעלות, במקצוענות ובעמידה בסטנדרטים גבוהים.

הירידה במספר תאונות העבודה היא תוצאה של הכשרה, תשומת לב ועשייה יומיומית הן של מנהלים והן של עובדים.

מנהלי הבטיחות והשמירה על הסביבה פעלו ימים כלילות במטרה להטמיע ערכים אלה כתרבות וכדרך חיים בארגון, ואנו מתחייבים להמשיך לפעול בכיוון זה גם בעתיד.

הנדבך השלישי של אחריות תאגידית: דיווח ודו-שיח של החברה עם הציבור ועם קבוצות להן עניין ונגיעה לפעילות החברה, שהתרחבו משמעותית לאחרונה.

בשנים האחרונות קיימנו שיח מקומי ומקיף עם שכנינו למפעלים, בפרט באזור רמת חובב, סדום ומישור רותם, שיח אשר סייע לנו רבות בהבנה, הפנמה ושינוי ביחס לסוגיות מהותיות שהעלו תושבי האזור.

דו"ח זה, המקיף ביותר שנערך עד כה בחברה, מהווה ביטוי נוסף להכרה של החברה בצורך לקיים דיאלוג פתוח, ענייני ומושכל עם כלל הקבוצות להן עניין בפעילות החברה החל מארגונים אזרחיים, סביבתיים וחברתיים, וכלה באחרון הספקים, הלקוחות והעובדים של החברה.

אנו תקווה שהדוח ישמש את קוראיו כמקור למידע כמותי ואיכותי, וכבסיס לשלל הדיונים המתרחשים מדי יום במפעלים, בקרב עובדי החברה ומנהליה, הציבור בכללותו, קבוצות להן עניין בפעילות החברה, גופי התכנון והתקינה, ובקרב אמצעי התקשורת השונים. תהליך הכנת הדוח היווה כשלעצמו תשתית לשיח כזה.

אם בעבר דרשו משקיעים פונציאליים רק מידע פיננסי, אנו עדים כיום למשקיעים רבים המעוניינים גם בניתוח הנוגע לביצועים הסביבתיים והחברתיים של החברה. במהלך השנתיים האחרונות, מספר אנליסטים הבוחנים השקעות אתיות עשו שימוש במידע שכיל מפרסמת בתחום האחריות התאגידית.

לרשות המשקיעים האתיים העמדנו אמצעי נוסף – דיווח באמצעות הארגון הבינלאומי לגילוי נאות בתחום הפחמן והמים, ה-CDP, דיווח הנערך שנה שנייה ברציפות.

על רקע הסימנים המתרבים לפיהם העולם עומד בפני עידן של אתגרים כלכליים, חברתיים וסביבתיים משמעותייים, דו"ח זה מוגש לכם כעדות לחוסנה של כיל, יכולתה ללמוד ולהתמודד עם האתגרים של התקופה ולתרום מיכולותינו לפתרונן.

נשמח לקבל את חוות דעתכם לגבי מידת תרומתו של הדוח, השימוש בתוכן והדרכים בהן בחרה החברה לפעול בתחום חשוב ומהותי זה.

ניר גלעד, יו"ר הדיקטוריון.  

עקיבא מוזס, מנכ"ל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>